TEK KULLANIMLIK PEDLER HEM SAĞLIĞIMIZA HEM DE ÇEVREYE CİDDİ ZARARLAR VERİYOR

Tek kullanımlık pedler ya da diğer adıyla hijyenik pedler; kadınların hem tek seçeneği değil hem de sanıldığı kadar masum değil. Hatta 1920'li yıllara kadar kadınlar için tek kullanımlık ped diye bir ürün yoktu. Yaklaşık bir asırdır hayatımızda olan tek kullanımlık pedler, bu süre boyunca hem bizlere hem de çevreye ciddi hasarlar verdi, vermeye de devam ediyor.

Sağlıklı Bir Kadının Adetli Günlerinin Toplamı 10 Yıla Yakındır

Adet görmek, bir kadının her ay, en az 3 gün yaşadığı bir döngüdür. Bir kadının ortalama 50 yaşından sonra menopoza girdiği düşünüldüğünde, hamilelik geçirmeyen birisinin adetli günlerinin toplamı 10 yıldır. Yani 50 yaşına kadar bir kadın yaklaşık 3.650 gün regl dönemindedir. Elbette bu dönemde, kan akışını kontrol etmek, vajina sağlığını düşünmek gerekir. Bunun için akla ilk gelen yöntem tek kullanımlık ürünlerdir. Bir kadının bu süre boyunca sadece tanpon ya da tek kullanımlık ped kullandığını varsayarsak bilançonun ne kadar ağır olduğunu hesaplayabiliriz:

  • 10 yıllık adet döngüsü, doğaya 12 bin küsur ped ve tampon bırakılması anlamına gelmektedir.
  • Tek bir kadının 12 bin küsur naylon atık bırakmaktadır.
  • Türkiye'de 41 milyon 698 bin 377 kadın bulunmaktadır. 2020 TÜİK verilerine göre bu nüfusun 6 milyon kadarını genç kadınlar oluşturmaktadır. 

Sadece 6 milyon genç kadının yılda 12 bin ped kullandını düşünürsek yıllık 75 milyon atık ped, sadece genç kadın nüfusundan çıkmaktadır. Üstelik bu, sadece Türkiye için hesaplanan, yaklaşık bir sayıdır. Bu sayıyı tüm dünyaya endekslediğimizde durumun ne kadar korkunç olduğunu görebiliriz.

 

Bir Ped 4 Naylon Poşet Anlamına Gelir

Son günlerde en sık sorulan soru, hijyenik pedlerin gerçekten de hijyenik olup olmadığıdır. Pek çok kadın, hijyenik pedler nedeniyle kısırlık, enfeksiyon gibi sorunlar yaşayınca, bu soru gündeme geldi. Bir ped, paketinde her ne kadar %100 pamuk yazsa da maalesef sadece pamuktan meydana gelmemektedir. Kanatlı pedlerin kanat kısımları, pedin alt tabakası ve elbette paketi BPA gibi toksik bir madde olan plastik - naylon karışımıdır. Ayrıca, ped sabit kalsın diye sentetik yapıştırıcı kullanılır. Bu yapıştırıcılar da perfore polietilende denilen bir tür holment tipi yapıştırıcılardır. Tüm bunlar, 4 naylon poşet kadar plastik - naylon atık anlamına gelmektedir.

Tek kullanımlık pedlerin, hijyenik olması için yarım saat - bir saate bir değiştirilmesi önerilir. Bunun nedeni, sözü edilen naylon maddelerinin uzun süre ciltle temas etmesi durumunda cilt sorularına neden olmasıdır. Üstelik, daha konforlu olsun diye tüm bu plastik ham maddelerin üstüne, parfüm eklenir. Hal böyle olunca, özellikle sıcak havalarda tek kullanımlık pedler koku yapmaya, haşır huşur ses çıkarmaya başlar. Pek çok kadın, hijyenik pedler sonrasında vajinada geçmeyen kaşıntı ve kızarıklık şikayesinde bulunmuştur. Tüm bunlar göz önüne alındığında, kadın ya da çevre sağlığı için ped ve tanpon kullanımına dur demek gerekir.

Peddon olarak bu konuyu "Hijyenik Pedler Gerçekten Hijyenik mi" başlıklı yazımızda, uzman görüşlerine başvururak işlemiştik. Daha ayrıntılı bilgi ve kaynaklar için bu yazıya göz atabilirsiniz. 

Pedlerde Kullanılan Pamuklar Ne Kadar Güvenli?

Son zamanlarda, kuralık, orman yangınları, su kaynaklarının azalamsı gibi iklim değişimine bağlı felaketlerle yüz yüze olunca, tarımda kullanılan yanlış yöntemler gün yüzüne çıkmaya başladı. Buna en iyi örnek ise pamuk tarımında yapılan hatalar. 

Pamuğun işlenmesi tam anlamıyla devrim niteliğindeydi. İnsanlar, MÖ 3.000 yıl önce pamuğu işlemeyi ve pamuktan kıyafet elde etmeyi biliyordu. Ancak, son zamanlarda pamuk, pek çok hastalığın habercisi olmaya başladı. Çünkü pamuk, tarım ilacı yani pestisid kullanımının en çok olduğu ekin. Bu sayı o kadar korkunç bir rakam ki, dünya böcek ilacı üretiminin %16'sı sadece pamuk üretimi için yapılıyor. Üstelik bu pamuklar,işlendikten, yıkandıktan sonra dahi bu tarım ilacından arınamıyor. Pamuktan yapılan kıyafet, makyaj temizleme mendili ya da pedler aracılığıyla biz de bu kimyasalları vücudumuza alıyoruz.

Tüm bunlara ek olarak, kimyasal ilacın aşırı derece kullanılması, toprağa geri dönülemez bir zarar veriyor. Sadece toprak da değil; tarım sulamasında artan suların denize dökülmesi sonucu bu kimyasallar deniz suyuna karışıyor. Denize karışan bu kimyasallar suda çözülmediği için balıkların üremesine engel ouyor, yavru balıkları öldürüyor. 

Pamuk üretimi, dünyanın %3'ünü kapsayan bir tarım türü ve organik olmayan tüm pamuklar, endüstriyel pamuk adı altında bu şekilde yetiştiriliyor. Haliyle, organik pamuklar genelde kumaş üretiminde tercih ediliyor. Geriye kalanlar ise bebek bezlerine, pedlere ham madde oluyor. Yani bir pedde "Organik Pamuktan Üretilmişti" yazmıyorsa bu pedi kullanan kişi hem 4 naylon poşeti vücudunun en hassas noktası olan vajinal bölgeye temas ettiriyor hem de böcek öldürmek için kullanılan zehri en az yarım saat cildi ile temas ettiriyor. 

 

Tüm Çevre Kirliği Sadece Pedlerden Değil Ama Sen Çevreyi Kirletmeyebilirsin

Çevreye duyarlı olan, en az poşet ve tek kullanımlık atık çıkaran bir kadın, sadece hijyenik ped kullanarak doğaya geri dönüşü çok zor olan bir hasar bırakabilir. Bir pedin 4 naylon poşet değerinde olduğunu hesaba katarak Türkiye'nin sadece genç kadın nüfusu yaklaşık 30 milyar naylonu doğaya atık olarak bırakmaktadır. Bu, sadece bizim ülkemiz için devasa bir sayı iken bu sayıyı dünya çapında hesaplarsak daha korkunç bir sayıya ulaşırız. 

Elbette ormanların yanmasını sağlayan, çevreyi kirleten, balıkları öldüren tamamen biz ya da bizim kullandığımız pedler değil. Elbette, doğaya bizlerden kat be kat daha fazla zarar verenler bulunuyor. Ancak, değişim bizimle başlıyor. Tek kullanımlık ürünleri hayatından çıkarabilir, onların yerine daha uzun ömürlü alternatifler bulabilirsin. Örneğin plastik pipet yerine cam ya da demir pipet, pet şişe yerine termos, pet bardak yerine cam bardak ve ped yerine PEDDON. 

 

 

16 Ağu 18:40

    © 2020 peddon.com.tr. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.