Hijyenik Ped ve Diğer Naylon Atıklar Ormanları Yakıyor

Orman yangınlarının sadece %15’si doğal nedenlerden çıkmaktadır. %85’lik bir oranda, orman yangınlarına bizler neden olmaktayız. Bunu, tek kullanımlık atıklardan vazgeçmeyerek, naylon kullanımını azaltmayarak, karbon emilimini asgari düzeye indirmeyerek dolaylı bir şekilde yapıyoruz. Elbette orman yangınlarına atıkları yüzünden neden olan firmalar, ormanları yok ederek tarım alanı açanlar, madenciliği ormandan üstün tutanlar bu duruma en çok sebebiyet verenler ama yine de bu konuda duyarlı olup bir kamuoyu yaratmak da bize düşen en önemli görev.

Naylon Atıklar Neler? Tek Kullanımlık Pedler Neden Naylon Atık Sayılıyor?

Günlük hayatta sıkça kullandığımız, artık içinde naylon olduğunu dahi unuttuğumuz pek çok ürün bulunuyor. Plastik ve naylon hayatımıza öyle bir işledi ki pek çok kıyafet ve hatta iç çamaşırı da geri dönüştürülmüş plastikten yapılıyor. Diğer plastik atıklar ise şu şekildedir:

 • Pet bardaklar
 • Tüm temizlik malzemesi paketleri (Vegan olan ürünlerin plastikleri doğada eriyebilir. Zincir marketlerde buna dikkat eden pek çok marka satışa sunulmaktadır)
 • Camda satılmayan tüm kişisel bakım ürünleri (Şampuan, güneş kremi, nemlendiriciler vs)
 • Tüm plastik kutular
 • Naylon poşetler
 • Akla gelen tüm ambalaj çeşitleri
 • Su damacanaları
 • Şişe kapakları
 • Plastik oyuncaklar (Maalesef oyuncaklar %80 oranında plastik içermektedir)
 • Faturalar
 • Elyaf

 

Bunlardan en önemlisi de hijyenik pedlerdir. Bir hijyenik ped “Organik pamuk” ibaresi bulunsa dahi dört naylon poşet değerindedir. İçeriğinde “bambu, saf su, organik pamuk” olan tüm tek kullanımlık pedler, yapışkanları, kanat kısımları, koruma ambalajları nedeniyle bir naylon atıktır.

Naylon Atıklar 20.yüzyıldan bu yana hayatımızın her alanında kullanılmaya başlanmıştır. 20.yy öncesinde plastik kullanımı bu kadar fazla değildir. Ancak son yüz yıldır plastiğin ucuzlaması, yapımının kolay olması ve metal, cam gibi ürünlerle fiyat farkının fazla olması plastiğin hayatımızı işgal etmesinin yolunu açmıştır (Kaynak)

Plastik Endüstrisi Yılda 600 Milyar Dolay Gelir Elde Etmektedir

İkinci Dünya Savaşı sonrası artan plastik kullanımı bugün, içinde bulunduğumuz iklimin değişiminin ana nedenlerindendir. Bugün, plastik sanayisi yılda 600 milyar dolar elde eden devasa bir endüstri haline gelmiştir(Kaynak). Dolayısıyla kâr elde etme güdüsü de artık baş edilmesi gereken bir diğer sorundur.

Pek çok araştırma, plastik sanayisinin bu denli büyümesinin en önemli nedenini tüketici toplum olmamıza bağlamaktadır. Bu konuda da milat Sanayi Devrimidir (Kaynak). Kapitalizmin hem bir sanayi toplum hem de tüketici toplumu yaratmaktaki başarısı, insan ve doğa sağlığını tehdit edecek denli büyümüştür.

Tüketim Toplumunun Çevre Sorunlarına Etkileri başlıklı makalede, tüketici toplumun dayanak noktası olarak reklam, moda ve alışveriş merkezleri gösterilmiştir. Ek olarak kullan – at denilen bir kültür de yerleşmiştir

Günümüz tüketim toplumunda bireylerin tüketim davranışları, doğrudan veya dolaylı olarak CO2 (karbondioksit) salınımı, biyolojik çeşitliliğin azaltılması, küresel ısınmaya neden olma ve doğal kaynakları tüketme gibi çok sayıda çevresel etkiler meydana getirmektedir.

Kullan – at ürünler, doğrudan ekosisteme ve doğaya zarar vermektedir. Bu ürünler “hijyenik” kisvesi altında pazarlanmaktadır. Buna pedler de dahildir.

Pedler Hijyenik Ürünler Değil Kullan – At Ürünlerdir!

Pedler, hijyenik ürünler değildir çünkü pedler içerdikleri toksik yani zehirli maddeler nedeniyle kadınların üreme sistemine ciddi zararlar verir. Bu konuyu daha önce “Hijyenik Pedler Gerçekten Hijyenik mi” konusunda jinekolog görüşlerini referans alarak dile getirmiştik.

Tek kullanım pedler, tıpkı kullan – at ürünler gibi denizleri kirletmekte, toprakta binlerce yıl çürümemektedir. Üstelik bir nevi insan atığı olduğu için biyolojik süreçleri daha karmaşıktır. Orman yangınlarına neden olan küresel ısınmanın baş aktörü de bu tek kullanımlık plastik ve türevi ürünlerdir. Peki pedler vajinal sağlığa olumsuz etki ettiği, kısırlığa kadar giden sorunlara yol açtığı ve çevreyi de bu kadar kirlettiği halde neden onlardan vazgeçemiyoruz?

Bu sorunun cevabı tüketici toplum olmamızla doğrudan ilgili. Bir pedi çıkarıp çöpe atmak yapmak ve yenisini giymek çaba istemeyen ve “iş gören” bir eylem. Reklam ve pazarlama dünyası da bizleri kullan – at ürünlerden başka bir alternatif düşünemez hale getirdi. Üstelik birkaç nesil öncesinde de tüketici toplumu olduğumuz için; yani annelerimiz de plastik pedler kullandığı ve bize de böyle öğretildiği için başka bir alternatifin var olduğunu araştırmadık. Ancak, artık bir alternatif var: PEDDON regl külotu.

PEDDON, menstrual kap kullanmaktan çekinen, plastik ürünleri hayatından çıkarmak isteyen, daha sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmak için çabalayan kadınlar için bir adet külodu tasarladı. Bu adet donu:

 • Nefes alıyor.
 • Makinede yıkanabiliyor.
 • Emici ve sızdırma yapmıyor.
 • Gerçekten çok hoş duruyor.
 • 2 yıl boyunca sizlerle kalabiliyor.

Yeni nesil adet donu için PEDDON ÜRÜNLERİNİ ziyaret edin.

11 Eki 14:05

  © 2020 peddon.com.tr. Tüm hakları saklıdır.

  Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.